iaosb nedim uysal

10 Kasım 2023

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Kurtuluş Savaşı´nı zafere ulaştıran eşsiz komutan, dünya tarihine damga vurmuş ender şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 85. yılında milletçe, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Binlerce yıllık medeniyetimizin asırlardan inkişaf eden fikri iradesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kişiliğinde ve dehasında tecelli etmiştir. İnanç, irade, adanmışlık ve istiklal aşkının timsali olan; dünya tarihinin seyrini değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece bir asker değil aynı zamanda ileriyi gören bir devlet adamıdır.

Gazi, milletine olan inancı, vatan sevdası, askeri zekâsı, aldığı insani ve vicdani kararlar ile Türk milletinin kendi kaderini tayini noktasında güçlü bir irade ortaya koyarken ilhamını şanlı tarihimizden almıştır. Ömrünü vatanına ve milletine vakfetmiş hayatının son anına kadar ülkesine hizmet etmiş ve medeniyetimizi ebediyen bu topraklarda daim etmek için hiçbir mücadeleden kaçınmamıştır. Her daim milletine koşulsuz güvenen ve milli iradeyi her şeyin üzerinde tutan bu büyük komutan ve devlet adamı ülkemizi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmayı hedef göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk varlığını milletine adayan, milli ve manevi değerlerin ışığında aklın ve bilimin öncülüğünde halkını bu ideal etrafında birleştirmeyi başarmış bir liderdir. Rengini şehit kanından alan al bayrakta hilal, yıldızı ile buluşsun ve ebediyetin göğünde ilelebet dalgalansın diye bir ömrü millet yoluna revan etmiştir.

Onun "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözü Türk milletinin hür yaşama azminin ve iradesinin ifadesidir. Hür ve müstakil yaşama iradesini her şeyin üzerinde tutan Gazi'nin fikirleri ve çabası yalnızca ülkemizle sınırlı kalmamış; kalplerde yaktığı istiklal ateşiyle, bağımsızlık mücadelesi veren tüm milletlere de örnek teşkil etmiştir.

Aziz vatanımızın en kıymetli hazinesi sevgili çocuklarım; size bırakılan en değerli emanet 'Türk istiklâli' ve 'Türk Cumhuriyeti'dir. Atiye uzanan yolda en güçlü rehberiniz milli ve manevi hasletlerimizdir. Sizler milli egemenliğe ve onuruna doğrudan sahip olmanın kıymetini vakıf bir nesil olarak ay yıldızlı bayrağımızı medeniyetin göğünde ebediyen dalgalandıracaksınız.

Bu düşüncelerle, ebediyete irtihalinin 85. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.
10 Kasım 2023

Bu İçeriği Paylaş