iaosb nedim uysal

İAOSB’nin Öğrencileri Yine TÜBİTAK Birincisi

Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin teknoloji tasarım alanında imza attığı ‘4 Yaş ve Üzerindeki Çocuklar için Uygulamalı Algoritma ve Kodlama Eğitim Seti’ projesi, 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ulusal finale çıkmaya hak kazandı.
Ege Bölgesi’nden toplam 1165 projenin katıldığı, bunların arasından 102 çalışmanın davet edilmeye layık görüldüğü 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri toplam 5 proje ile katıldılar.
Teknoloji Tasarım bölümünden 3, Coğrafya alanından 1, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden ise 1 proje ile yarışmaya katılan öğrencilerden Naz Aynur Canaslan ve Latife Evrener, teknoloji tasarım alanında öğretmenleri Serdar Gedik’in rehberliğinde hazırladıkları 4 Yaş ve Üzerindeki Çocuklar için Uygulamalı Algoritma ve Kodlama Eğitim Seti projesi ile Ege Bölgesi birincisi olarak yarışmanın 23-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan ulusal ayağına katılmaya hak kazandılar.
Yine, Teknoloji Tasarım alanında okul öğrencilerinden Taha Eren Karakış ve Alperen Demirci; öğretmenleri Sabahattin Poyraz rehberliğinde hazırladıkları ve doğalgaz faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayacak olan ‘Konutlar İçin Isınma Maliyetlerini Düşüren Yerli Ekonomik Sistem Tasarımı’ projesi ile ikinci oldular.
Uğurtaş: Gururluyuz
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kurucu Temsilcisi Hilmi Uğurtaş, sundukları proje tabanlı eğitim çalışmalarının meyvelerini, öğrencilerinin ulusal boyutlu nitelikli yarışmalarda kazandıkları dereceler ile topladıklarına dikkat çekerek şunları söyledi:
“Geleceğin mühendislerini ve teknisyenlerini yetiştirmek amacı ile çıktığımız yolda, sorgulayıcı, araştırmacı ve nitelikli eğitim anlayışımızın öğrencilerimize tam olarak geçtiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sanayimize yön verecek olan geleceğin nitelikli çalışanlarını yetiştirdiğimizi görmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Okulumuzda birbirinden donanımlı ve son teknolojilere sahip atölyelerimizde projelerini geliştirerek her yıl olduğu gibi bu yıl da TÜBİTAK Yarışmasına katılmaya hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor, ulusal finale çıkmaya hazırlanan projemize başarılar diliyorum. Bu yarışmaların amacı; lise öğrencilerini bilimsel düşünmeye, araştırmaya yönlendirerek, proje tabanlı eğitim çalışmalarını teşvik etmektir. Biz de Ege Bölgesi’nden başvurulan 1165 proje arasından seçilen 102 çalışmanın 5’ini temsil ederek, çıkardığımız Ege Bölgesi birincisi projemiz ile ulusal boyutta öğrencilerimizin çalışmalarının taçlandırılmasının heyecanını yaşıyoruz.”
Kutu
Projeler ve katılımcılar
Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılmaya hak kazanan projeleri:
  1. Teknoloji Tasarım Alanı: 4 Yaş ve Üzerindeki Çocuklar için Uygulamalı Algoritma ve Kodlama Eğitim Seti
Hazırlayan Öğrenciler: Naz Aynur Canaslan - Latife Evrener
Rehber Öğretmen: Serdar Gedik
Derece: Ege Bölgesi Birincisi
  1. Teknoloji Tasarım Alanı: Konutlar İçin Isınma Maliyetlerini Düşüren Yerli Ekonomik Sistem Tasarımı
Hazırlayan Öğrenciler: Taha Eren Karakış - Alperen Demirci
Rehber Öğretmen: Sabahattin Poyraz
Derece: Ege Bölgesi İkincisi
  1. Teknoloji Tasarım Alanı: Elektrik Dolum İstasyonu (EDİ)
Hazırlayan Öğrenciler: Berke Sever - Arda Şahinbaş
Rehber Öğretmen: Ozan Avcı
  1. Türk Dili ve Edebiyatı Dalı: Edebiyat Mühendisliği: Edebiyat Çarklarının Web2.0 Araçlarıyla Yenilenmesi
Hazırlayan Öğrenciler: Nazife Nur Çetin - Yunus Emre Büker - Çağan Bozak
Rehber Öğretmen: Asuman Gülsever
  1. Coğrafya Dalı: Uzaktan Algılama Yöntemi ile Marmara Denizinde Müsilaj Oluşumunun Gözlemlenmesi
Hazırlayan Öğrenciler: Celal Efe Tokgöz - Ali İpek
Rehber Öğretmen: Atakan Atgın

14 Temmuz 2022

Bu İçeriği Paylaş